Ogrzewanie klimatyzacją? To możliwe.

Od pewnego czasu nasz klimat zmienia się a mroźne i śnieżne zimy zdarzają się coraz rzadziej. Temperatury często utrzymują się kilka stopni na plusie przez wiele dni. Stwarza to dobre warunki do ogrzewania pomieszczeń klimatyzacją ograniczając pracę centralnego ogrzewania do niezbędnego minimum. Z pomocą przychodzą też rozwiązania stosowane w obecnych klimatyzatorach, a których to nie było wcześniej min. wbudowanych grzałek i zwiększonej wydajności grzewczej.

Zatem stosunkowa tanie i efektywne ogrzewanie klimatyzacją jest dzisiaj możliwe.

Pomimo, że klimatyzacja kojarzy nam się głównie z chłodzeniem tak w rzeczywistości możemy skutecznie dogrzewać nią pomieszczenia w okresie przejściowym. Ogrzewanie to odwrócony efekt podstawowej pracy urządzenia. Ważny jest efekt uzyskania komfortu termicznego dla użytkowników.

Przed podjęciem decyzji o ogrzewaniu domu czy mieszkania klimatyzacją warto poznać wady i zalety tego rozwiązania. Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Jakie mogą być zalety tego rozwiązania?

Tak na początek zapewne wypada wspomnieć, że ogrzewanie klimatyzacją w okresie przejściowym jest tańsze niż stosowanie innego ogrzewania elektrycznego (w niektórych przypadkach kilkukrotnie). Dlaczego tak jest? Urządzenia takie jak klimatyzacja czy pompa ciepła – zasadniczo klimatyzator kwalifikujemy jako pompę ciepła powietrze-powietrze – posiada wskaźnik SCOP/COP na wysokim poziomie. Jest to proporcja pomiędzy pobraną a wytworzoną energią, czyli wskaźnik mówiący o tym ile energii wytworzymy przy pobraniu 1 kWh mocy. W przypadku innych urządzeń np. farelki zużycie energii względem wytworzonego ciepła ma wskaźnik 1:1, zaś przy klimatyzacji może to być nawet 5 razy więcej!

Kolejnym plusem jest ekologia. Klimatyzacja jest urządzeniem o znikomej emisji CO2, klimatyzatory nie wydzielają żadnych spalin czy pyłów. Za bezpieczny dla środowiska uznawany jest także czynnik R32 stosowany w klimatyzacjach a dodatkowo charakteryzujący się bardzo dużą wydajnością.

Zaleta numer 3 – wiadomo jak w okresie zimowy pogarsza się stan powietrza, gdy wszyscy do okoła zaczynają ogrzewać budynki najróżniejszymi materiałami opałowymi. W powietrzu pojawiają się zapachy dymu, pyłki i inne zanieczyszczenia powietrza. Jak już wiecie z naszego artykułu o funkcjach klimatyzatorów urządzenia posiadają wbudowane filtry powietrza a bardziej zaawansowane modele wyposażone są w jonizację powietrza i filtr pozwalający na oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów a także PM2.5 i PM10 będących składowymi smogu.

Wjeżdża argument nr 4 – prostota w użyciu, może na pierwszy rzut oka nie jest to powalający argument, ALE załóżmy, że w ciągu dnia nie ma w domu nikogo dorosłego, kto umiał by dołożyć do pieca, czy obsługiwać inne źródło ogrzewania np. dziecko czy osoba starsza. Obsługa klimatyzacji jest prosta i bezpieczna. Pomijając już fakt, że zarządzać nią można zdalnie za pomocą aplikacji.

Żeby nie było tak kolorowo, poruszymy też kwestię wad.

Zdjęcie grzejnika ściennegoCo pójdzie na pierwszy ogień? Zbyt mała i niewystarczająca moc grzewcza przy niskich temperaturach – zapewne to będzie największy problem, przecież chodzi nam o uzyskanie pożądanego komfortu cieplnego. Nie każda klimatyzacja będzie w stanie pracować wydajnie przy bardzo niskich temperaturach. Jeżeli interesuje nas ogrzewanie domu tym rozwiązaniem, warto zwrócić uwagę na to czy dany model posiada wbudowany zestaw grzałek, które znacząco podnoszą sprawność urządzenia nawet przy temperaturach -20 stC. Takim urządzeniem jest min. Hyundai Smar Easy Pro.

Idźmy dalej, jak wiadomo klimatyzacja jest urządzeniem działającym punktowo, czyli jej efekty odczuwalne są tam gdzie znajduje się nawiew. W przypadku lokali o wielu pomieszczeniach musieli byśmy rozważyć montaż klimatyzacji w każdym pomieszczeniu, które chcemy ogrzewać. Przy licznej ilości pomieszczeń będzie się to wiązało z dużym kosztem inwestycyjnym a w niektórych przypadkach sporą ingerencją w budynek np. kucie pod przewody czy prowadzenie ich w korytkach po ścianie. Dotyczyć to będzie głównie budynków w zabudowie szeregowej czy mieszkań w blokach, gdzie montaż „przez ścianę” jest niemożliwy.

Za dyskusyjną wadę możemy uznać fakt, że klimatyzacja nie zagrzeje nam wody użytkowej – aczkolwiek wynika to z czystej natury urządzenia, nie do tego przecież zostało zaprojektowane. W takim przypadku wodę użytkową musimy zagrzać i tak przy pomocy centralnego źródła ciepła bądź grzałki elektrycznej w zasobniku C.W.U.

Podsumowując powyższą treść pasuje zadać sobie pytanie, czy warto ogrzewać dom klimatyzatorem?

Uważamy, że tak. Takie ogrzewanie jest skuteczne i relatywnie tanie. Klimatyzacja szybko osiąga pożądaną temperaturę w pomieszczeniu. Wspomniana prostota użytkowania do obsługi przez każdego, oczyszczanie powietrza i jonizacja, pamiętajmy też o tym, że jest to urządzenie całoroczne a więc korzyść z jego posiadania nie ogranicza się jedynie do pojedynczego sezonu. Klimatyzatory posiadające zestaw grzałek poradzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach zastępując nawet klasyczne centralne źródło ogrzewania. Wybór klimatyzacji jest dobrą alternatywą przy rosnących cenach paliw stałych.

Dziękujemy za uwagę, mamy nadzieję, że artykuł jest dla Was pomocny. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi wpisami gdzie dowiecie się:

Jak wygląda montaż klimatyzacji – gdzie krok po kroku opisujemy etapy montażu.
Dobór urządzenia do Twojego domu lub mieszkania – skąd dowiesz się jak obliczyć moc potrzebną dla Twojego klimatyzatora
Funkcje klimatyzacji w którym opisujemy co tam producenci dodali od siebie, czym jest filtr powietrza, jak działa funkcja śledzenia. Dodatkowo na naszej stronie każdy produkt posiada szczegółowy opis zastosowanych w nim funkcji.