
Nim przejdziemy do bardziej technicznego opisu jak montowana jest klimatyzacja, poruszymy kwestię bez której – w naszej opinii – ciężko mogło by być zrozumieć techniczny opis. Zatem odrobina cierpliwości a nadmiar wiedzy nie zaszkodzi 😊
Po pierwsze klimatyzacja to urządzenie całoroczne, od pewnego już czasu obserwujemy ocieplanie się klimatu a co za tym idzie łagodniejsze zimy. To właśnie dlatego klimatyzacje przestały być jedynie użyteczne latem a coraz częściej wykorzystywane są do „dogrzewania” budynków w okresie przejściowym. Nie ma przeciwskazań technicznych do montażu klimatyzatorów w zimie, dlatego też decyzję o zakupie i realizacji można podjąć o każdej porze roku.
W naszej opinii montaż jesienią, zimą czy wczesną wiosną jest nawet bardziej rozsądny. Dlaczego? Najczęściej użytkownicy decydują się na klimatyzację wtedy, kiedy za naszymi oknami pojawia się dręczące słońce a temperatury w pomieszczeniach sięgają zenitu. Efekt jest taki, że nagle u wielkiej ilości osób pojawia się ta sama idea – a może by tak klima? No i tu pojawia się problem, duże obłożenie pracą wydłuża czas realizacji od zamówienia a co za tym idzie w rzeczywistości krócej będziemy się cieszyć przyjemnym chłodem w pierwszym sezonie. Zatem zachęcamy do decydowania się na montaż o dowolnej porze roku 😊

Dobra to teraz szybko, jakie są najczęściej spotykane klimatyzacje montowane w domach i mieszkaniach – ale nie tylko? PS celowo pomijamy tutaj urządzenia, których prawidłowy dobór i zakup przez internet byłby niemożliwy ze względu na to, że ich montaż odbywa się na etapie budowy domu lub wymaga dużej ingerencji w ściany czy zabudowanie sufitu. Ale do celu, jakie są te najpowszechniejsze?



Podsumowując klimatyzacja ścienna i klimatyzator typu konsola pomimo różnych kształtów i zastosowań, składają się dokładnie z tych samych elementów – nawiewu (jednostki wewnętrznej) oraz jednostki zewnętrznej (wentylator i sprężarka). Co za tym idzie sposób ich połączenia jest dokładnie taki sam.
Hyundai Elegance Black

W jednostce zewnętrznej (skraplacz) zlokalizowana jest min. sprężarka, wentylator, parownik, wymiennik i inne elementy niezbędne do wytwarzania chłodu i ciepła. Są to równolegle „najgłośniejsze” części, dzięki czemu we wnętrzu cieszymy się tylko przyjemnym powietrzem i błogą ciszą.

Jednostka wewnętrzna (parownik) – niezależnie czy będzie to klasyczna jednostka ścienna czy konsola, montowana jest na ścianie i stanowi „centrum sterowania”. To na nich wyświetlana i ustawiana jest temperatura, w niej znajdują się filtry, czujniki itp.
Skoro jednostka zewnętrzna wytwarza nam taką temperaturę jaką ustalimy a nawiew rozprowadza ją po pomieszczeniu to na logikę wymagane jest między nimi połączenie. Do wykonania połączenia niezbędna jest odpowiednia wiedza, umiejętności, ale też posiadanie odpowiednich uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego tzw. f-gazy. Należy pamiętać, że na wydajność i jakość pracy klimatyzacji ma wpływ nie tylko model i moc urządzenia, ale także prawidłowy montaż. Tajemnicą nie jest, że zarówno jednostka zewnętrzna jak i zewnętrzna wymaga zasilania prądem, które również musimy przyłączyć do urządzeń. Ostatnim zasadniczo elementem będzie kwestia odprowadzenia skroplin, czyli wody powstałej w wyniku przemiany ciepłego powietrza w zimne i na odwrót. Zasadniczo to wszystko, a teraz krok po kroku.



Krok 3. Kiedy nasz układ jest gotowy wykonujemy próbę szczelności i odpowietrzamy układ. Do wykonania tych czynności niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Po przeprowadzeniu tych czynności możemy wypełnić instalację czynnikiem chłodniczym.
Krok 4. Zapoznajemy się z obsługą urządzenia i jego możliwościami, w razie zapomnienia zawsze możemy skorzystać z instrukcji w których producenci rzetelnie opisują obsługę oraz funkcje jakie w urządzeniu są zaimplementowane.

Jeżeli dotarłaś / dotarłeś do tego momentu to bardzo Ci dziękujemy 😊posiadasz już wiedzę potrzebną do wyboru zakresu montażu swojej klimatyzacji to pierwszy, ALE ważny krok. Do pełnego samodzielnego wyboru urządzenia zostały jeszcze tylko 2 małe kroczki, zachęcamy do lektury abyś mogła / mógł świadomie wybrać swój wymarzony klimatyzator. Idziemy dalej?
Jak dobrać moc urządzenia – ten krok pozwoli dobrać nie za mocną i nie za słabo jednostkę, która wydajnie zaspokoi Twoje potrzeby, spokojnie to nie jest tak trudne jak może się wydawać.
Jakie są funkcje klimatyzacji – warto poczytać, ale nie jest to niezbędne ponieważ każdy produkt na naszej stronie posiada szczegółowe opisy nie tylko parametrów, ale właśnie funkcji i ich działania, tak też wybierając model oraz jego moc bez najmniejszego problemu zapoznamy się z możliwościami i użytecznościami danego urządzenia. Decyzja w Twoich rękach 😊