Nim przejdziemy do bardziej technicznego opisu jak montowana jest klimatyzacja, poruszymy kwestię bez której – w naszej opinii – ciężko mogło by być zrozumieć techniczny opis. Zatem odrobina cierpliwości a nadmiar wiedzy nie zaszkodzi 😊

Po pierwsze klimatyzacja to urządzenie całoroczne, od pewnego już czasu obserwujemy ocieplanie się klimatu a co za tym idzie łagodniejsze zimy. To właśnie dlatego klimatyzacje przestały być jedynie użyteczne latem a coraz częściej wykorzystywane są do „dogrzewania” budynków w okresie przejściowym. Nie ma przeciwskazań technicznych do montażu klimatyzatorów w zimie, dlatego też decyzję o zakupie i realizacji można podjąć o każdej porze roku.

W naszej opinii montaż jesienią, zimą czy wczesną wiosną jest nawet bardziej rozsądny. Dlaczego? Najczęściej użytkownicy decydują się na klimatyzację wtedy, kiedy za naszymi oknami pojawia się dręczące słońce a temperatury w pomieszczeniach sięgają zenitu. Efekt jest taki, że nagle u wielkiej ilości osób pojawia się ta sama idea – a może by tak klima? No i tu pojawia się problem, duże obłożenie pracą wydłuża czas realizacji od zamówienia a co za tym idzie w rzeczywistości krócej będziemy się cieszyć przyjemnym chłodem w pierwszym sezonie. Zatem zachęcamy do decydowania się na montaż o dowolnej porze roku 😊
 
Dobra to teraz szybko, jakie są najczęściej spotykane klimatyzacje montowane w domach i mieszkaniach – ale nie tylko? PS celowo pomijamy tutaj urządzenia, których prawidłowy dobór i zakup przez internet byłby niemożliwy ze względu na to, że ich montaż odbywa się na etapie budowy domu lub wymaga dużej ingerencji w ściany czy zabudowanie sufitu. Ale do celu, jakie są te najpowszechniejsze?

klimatyzator ściennyTo oczywiście klimatyzatory ścienne, które jak nazwa wskazuje montujemy na ścianie – kto z nas nie widział takiego rozwiązania. Nadmuch, czyli jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie bliżej sufitu – ale z zachowanie odpowiednich odstępów o czym w dalszej części. Tych urządzeń jest cała masa do wyboru czy to w kolorze, designie czy różnorodnych funkcjach tak aby każdy mógł znaleźć urządzenie pasujące do jego potrzeb lub wnętrz jego pomieszczeń. Zdecydowanie klimatyzatory ścienne to najpopularniejsze i najczęściej montowane urządzenia. Kolejne?

Klimatyzator typu konsolaProszę bardzo – klimatyzacja typu konsola wyglądem przypominające grzejnik (kaloryfer). Ze względu na swój kształt i nadmuchy montuje się je nad podłogą. A po co to komu? Pamiętajmy, że poddasze nie zawsze daje nam pionową wysoką ścianę na której mogli byśmy powiesić klasyczny nawiew. Z kolei konsola powinna bez problemu zmieścić się na nad podłogą a przed krzywizną poddasza, dlatego też rozwiązanie to sprawdza się na poddaszach.

Zdjęcie klimatyzacji przenośnejTrzecie miejsce zajmuje…nie inaczej – klimatyzacja przenośna – urządzenie ma swoje zalety jak i wady. Zasadniczym plusem jest fakt, że urządzenie jest mobilne i nie wymaga specjalistycznego montażu. Generalnie wystarczy je rozpakować podłączyć do gniazdka i jest gotowe do użytku. Jedynym wymaganiem jest podstawienie miski lub wiaderka pod rurkę odprowadzającą skropliny, które co jakiś czas trzeba wylać. Drugi wymóg to wyprowadzenie rury z ciepłym powietrzem po za pomieszczenie, inaczej będziemy jednym otworem klimatyzacji wpuszczać zimne powietrze a tyłem wprowadzać ciepłe powietrze powstałe w wyniku pracy urządzenia niwelując tym samym efekty jego pracy. Kolejnym plusem będzie mobilność, urządzenie można przenieść w łatwy sposób i schładzać pomieszczenie, które akurat schłodzić chcemy, więc jednym urządzeniem możemy naprzemiennie klimatyzować każde miejsce w którym przebywamy. Co zatem jest minusem? Głośna praca urządzenia, jest to jednak klimatyzacja w której nawiew i cały układ chłodzenia (sprężarka) znajduje się w jednej szczelnej obudowie a co za tym idzie praca sprężarki jest mocno słyszalna. Nie mniej jednak chyba lepsze trochę hałasu niż 30 stC przez wiele godzin 😊

Podsumowując klimatyzacja ścienna i klimatyzator typu konsola pomimo różnych kształtów i zastosowań, składają się dokładnie z tych samych elementów – nawiewu (jednostki wewnętrznej) oraz jednostki zewnętrznej (wentylator i sprężarka). Co za tym idzie sposób ich połączenia jest dokładnie taki sam.

Klimatyzacja Hyundai Elegance Black jednostka wewnętrznaHyundai Elegance Black

W jednostce zewnętrznej (skraplacz)
zlokalizowana jest min. sprężarka, wentylator, parownik, wymiennik i inne elementy niezbędne do wytwarzania chłodu i ciepła. Są to równolegle „najgłośniejsze” części, dzięki czemu we wnętrzu cieszymy się tylko przyjemnym powietrzem i błogą ciszą.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji Hyundai Elegance Black
Jednostka wewnętrzna (parownik)
– niezależnie czy będzie to klasyczna jednostka ścienna czy konsola, montowana jest na ścianie i stanowi „centrum sterowania”. To na nich wyświetlana i ustawiana jest temperatura, w niej znajdują się filtry, czujniki itp.

Skoro jednostka zewnętrzna wytwarza nam taką temperaturę jaką ustalimy a nawiew rozprowadza ją po pomieszczeniu to na logikę wymagane jest między nimi połączenie. Do wykonania połączenia niezbędna jest odpowiednia wiedza, umiejętności, ale też posiadanie odpowiednich uprawnień Urzędu Dozoru Technicznego tzw. f-gazy. Należy pamiętać, że na wydajność i jakość pracy klimatyzacji ma wpływ nie tylko model i moc urządzenia, ale także prawidłowy montaż. Tajemnicą nie jest, że zarówno jednostka zewnętrzna jak i zewnętrzna wymaga zasilania prądem, które również musimy przyłączyć do urządzeń. Ostatnim zasadniczo elementem będzie kwestia odprowadzenia skroplin, czyli wody powstałej w wyniku przemiany ciepłego powietrza w zimne i na odwrót. Zasadniczo to wszystko, a teraz krok po kroku.

rury freonowe do klimatyzacjiKrok 1. Montaż jednostki wewnętrznej
nadmuchu klimatyzacji – ale przed przystąpieniem do pracy należy ustalić jego miejsce. Odpowiednie ulokowanie pozwala na równomierną dystrybucję powietrza w pomieszczeniu. Warto uwzględnić takie umiejscowienie, żeby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na strefy w których codziennie i często przebywają użytkownicy np. kanapa, narożnik, łóżko czy jakieś stanowisko pracy. Pamiętajmy również o zostawienia odstępów około 20 cm od sufitu oraz po 30 cm po bokach co umożliwi wygodny dostęp przy serwisie , czy konserwacji urządzenia. Po wybraniu miejsca przystępujemy do montażu stelażu na ścianie. korytka-instlacyjne-do-klimatyzacjiKolejny krok to wykonanie otworów na przewody elektryczne (zasilanie) oraz miedziane rurki freonowe a także odprowadzanie skroplin, dzięki tym elementom połączymy ze sobą jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. W zdecydowanej większości przypadków montaż wykonywany jest „przez ścianę” dzięki czemu nie widać żadnych przewodów czy rurek, ale są sytuacje w których od jednostki zewnętrznej musimy poprowadzić przewody i rurki po ścianie do nadmuchu. Najczęściej wykonuje się to w estetycznych korytkach z kształtkami, które nie psują jakoś estetyki. Drugą opcją jest bruzdowanie ścian w celu ukrycia w nich przewodów, nie mniej jednak jest to wariant droższy a także bardziej ingerujący w budynek, najczęściej decydują się na to użytkownicy będący w trakcie remontów lub budowy domu. No dobra to wieszamy urządzenie na stelażu i przechodzimy dalej.

Uchwyt montażowy klimatyzacji jednostka zewnętrznaKrok 2. Montaż jednostki zewnętrznej – tu warto zwrócić uwagę aby połączenie między jednostkami było możliwie jak najkrótsze! Jest to najbardziej efektywne dla pracy urządzenia. Najczęściej wentylator montowany jest na elewacji przy zastosowaniu specjalnych uchwytów montażowych. Wspominaliśmy wcześniej, że jednostka zewnętrzna jest „najgłośniejszym” elementem całego układu, dlatego warto zwrócić uwagę, aby nie zamontować jej przy oknie od sypialni. Na tym etapie montujemy odpływ skroplin, następnie wykonujemy połączenie freonowe oraz elektryczne. Skropliny odprowadzane są specjalną elastyczną rurką, możemy też to wykonać sztywniejszą rurką poprowadzoną po elewacji tak aby woda nie osiadała na ścianach budynku.

Krok 3. Kiedy nasz układ jest gotowy wykonujemy próbę szczelności i odpowietrzamy układ. Do wykonania tych czynności niezbędne będą odpowiednie narzędzia. Po przeprowadzeniu tych czynności możemy wypełnić instalację czynnikiem chłodniczym.

Krok 4. Zapoznajemy się z obsługą urządzenia i jego możliwościami, w razie zapomnienia zawsze możemy skorzystać z instrukcji w których producenci rzetelnie opisują obsługę oraz funkcje jakie w urządzeniu są zaimplementowane.


Jeżeli dotarłaś / dotarłeś do tego momentu to bardzo Ci dziękujemy 😊posiadasz już wiedzę potrzebną do wyboru zakresu montażu swojej klimatyzacji to pierwszy, ALE ważny krok. Do pełnego samodzielnego wyboru urządzenia zostały jeszcze tylko 2 małe kroczki, zachęcamy do lektury abyś mogła / mógł świadomie wybrać swój wymarzony klimatyzator. Idziemy dalej?

Jak dobrać moc urządzenia – ten krok pozwoli dobrać nie za mocną i nie za słabo jednostkę, która wydajnie zaspokoi Twoje potrzeby, spokojnie to nie jest tak trudne jak może się wydawać.

Jakie są funkcje klimatyzacji – warto poczytać, ale nie jest to niezbędne ponieważ każdy produkt na naszej stronie posiada szczegółowe opisy nie tylko parametrów, ale właśnie funkcji i ich działania, tak też wybierając model oraz jego moc bez najmniejszego problemu zapoznamy się z możliwościami i użytecznościami danego urządzenia. Decyzja w Twoich rękach 😊