Funkcje klimatyzatorów – co mi się przyda?

Zanim przejdziemy do konkretnych funkcji wydaje nam się, że warto zapoznać się krótko z działaniem klimatyzacji, będzie to przyjemny wstęp do dalszej opowieści.

To, że klimatyzacje wpisał się w nasz codzienny krajobraz już chyba nikogo nie zaskakuje. Urządzenia są przystępne cenowo i coraz bardziej oszczędne, przez co ich eksploatacja nie wpływa mocno finansowo na właściciela.

Patrząc na zachodzące zmiany klimatyczne coraz więcej użytkowników decyduje się na poprawę swojego komfortu. Temperatury podnoszą się a okres upałów wydłuża się w skali roku. Uznaje się, że optymalna temperatura dla naszego organizmu to zakres między 20℃ – 26℃. Trochę inaczej wygląda to w przypadku sypialni, gdzie najlepszy komfort snu osiągamy w temperaturze 16℃-18℃. Oczywistym jest, że nie uzyskamy takich warunków wietrzeniem domu, tutaj z pomocą przychodzi klimatyzacja.


Do opisania działania klimatyzacji potrzebujemy wiedzieć jakie są 4 podstawowe elementy konstrukcji urządzenia:

 • Parownik (jednostka wewnętrzna, która będzie ciepło z pomieszczenia)
 • Sprężarka
 • Skraplacz (jednostka zewnętrzna z wentylatorem, która odda ciepło z wnętrza domu do otoczenia)
 • Zawór rozprężny (regulujący ciśnienie czynnika chłodniczego)

Samo działanie urządzenia nie jest skomplikowanym procesem. Zasadniczo parownik pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje do gazu krążącego w układzie, gaz w postaci pary przepływa do sprężarki, która „ściskając” podnosi jego ciśnienie i temperaturę (nawet do 100℃). Ciepło przekazywane jest w skraplaczu – urządzeniu chłodzonym temperaturą powietrza w atmosferze. Skompresowane powietrze przepuszczane jest przez zawór rozprężny gdzie dochodzi do gwałtownego obniżenia temperatury. Gaz o obniżonej temperaturze trafia z powrotem do jednostki wewnętrznej i tam cykl zaczyna się od nowa.

Obecnie ze względu na dyrektyw europejskie oraz dbałość o środowisko stosuje się czynnik chłodniczy oznaczony jako R32. Jest on znacznie bardziej przyjazny dla środowiska ale też i człowieka. Dodatkowo gaz ten jest bardziej wydajny a zarazem tańszy od swojego poprzednika.

Dobrze, to do meritum, jakie funkcje posiada klimatyzacja?

 1. Pierwsza z nich raczej Cię nie zaskoczy bo jest to chłodzenie.
 2. Od dłuższego czasu, oczywistą analogią do chłodzenia jest funkcja ogrzewania, która coraz częściej sprawdza się łagodnymi zimami jako opcja „dogrzewania” pomieszczeń bez załączania na full centralnego ogrzewania. Więcej o takim źródle ciepła w domu czy mieszkaniu znajdziecie w naszym artykule.
 3. Osuszanie, poprzez utrzymanie wilgotności na poziomie pomiędzy 40 a 60% możemy uniknąć rozwoju pleśni i grzybów.
 4. Oczyszczanie, praktycznie w każdym urządzeniu standardem jest już montowanie filtrów, które zapewniają oczyszczanie powietrza z pyłów i kurzu. Dlatego klimatyzacja może być dobrym rozwiązaniem dla alergików, nie mniej jednak trzeba pamiętać o zachowaniu filtrów w dobrej kondycji oraz wymianie zużytych na nowe.
 5. Wentylacja pozwala „wymieniać” powietrze z pomieszczenia z powietrzem na zewnątrz, te funkcje często można włączyć gdy podstawowe funkcje klimatyzacji pozostają wyłączone.

Filtr PM 2.5 Hyundai Filtracja PM2.5 marki Hyundai

Powiedzmy, że powyższe to podstawowe funkcje stanowiące niemal standard w każdym urządzeniu. Producenci starają się udoskonalać swoje produkty poszerzając ich zdolności o kolejne rozwiązania, kilka z nich chcieli byśmy Wam przedstawić.

 1. Dodatkowe filtry jonów srebra oraz filtr katalityczny - Jony srebra zabijają bakterie i zapobiegają rozwojowi drobnoustrojów. Bakterie, wirusy, grzyby czy zarodniki są niszczone poprzez jony srebra wpływające na ich wewnętrzną strukturę komórkową mikroorganizmów. Filtr katalityczny neutralizuje mikroorganizmy, zarazki oraz przykre zapachy. Jest to standard we wszystkich modelach marki Hyundai.
 2. Jonizacja powietrza - uwalnia ujemne jony co w efekcie pozwala na usunięcie z powietrza min. nieprzyjemnych zapachów, cząsteczek kurzu, pyłu a nawet dymu zmniejszając tym samym elektrostatyczność w pomieszczeniu,
 3. Filtracja PM 2.5 filtry powietrza o dużej gęstości i działaniu przeciw-pleśniowym oraz przeciw-grzybicznym, które w trakcie pracy klimatyzatora dbają o komfortowe warunki powietrza,
 4. Tryb śledzenia - wbudowane czujniki podczerwieni, dzięki nim klimatyzator może wykrywać aktywność osób w pomieszczeniu i automatycznie zmienić pracę urządzenia podczas 30 minutowej nieobecności użytkownika w pomieszczeniu co pozwala zaoszczędzić więcej energii. Praca urządzenia w tym trybie jest bardziej zoptymalizowana. Gdy tylko czujnik wykryję osobę w zasięgu zarządzi klimatyzatorem tak aby wznowił pracę zgodnie z wcześniej ustawionym programem. Rozwiązanie to znajdziemy min. w klimatyzatorze Hyundai Smart Easy Pro
 5. Automatyczna funkcja snu – regulująca pracą urządzenia, po upływie 5 sekund of wyłączenia światła klimatyzator wygasi podświetlenie a przepływ powietrza zmniejszy się do minimm.
 6. Zestaw grzałek / Ogrzewanie przy -22℃ – ważne przy wyborze urządzenia, zwłaszcza, jeżeli planujemy wykorzystywać urządzenie do „dogrzewania” pomieszczeń. Poprzez wbudowane grzałki na tacy ociekowej i grzałki karteru sprężarki urządzenie może pracować w ekstremalnych warunkach pogodowych.
 7. Tryb turbo pozwalający na chwilowe zwiększenie wydajności sprężarki i wentylatora co umożliwia szybkie schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia. Funkcja ta może skrócić czas potrzebny do uzyskania porządanej temperatury nawet o 20%.
 8. Tryby cichej pracy – szczególnie przydatne dla osób o delikatnym śnie.
 9. Komunikacja i sterowanie wi fi pozwala na zdalne zarządzanie pracą urządzenia, bardzo wygodne rozwiązanie, warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez Ciebie klimatyzator ma tą funkcję w standardzie, czy wymagany jest dodatkowy moduł.

Funkcji można by wymieniać jeszcze więcej, każdy z producentów stara się stworzyć coś nowego co go wyróżni. Na naszej stronie każdy produkt posiada szczegółowy opis wbudowanych funkcji, więc bez problemu zweryfikujesz, czy konkretny model spełnia Twoje oczekiwania.

Mamy nadzieję, że porada była przydatna, zachęcamy też do sprawdzenia innych artykułów jeżeli jeszcze ich nie widziałaś / widziałeś a mogą być przydatne przed zakupem klimatyzacji.

Co może Ci się przydać?

Jak zamontować klimatyzację w domu – gdzie dowiesz się jak przebiega instalacja, jakie są rodzaje urządzeń i na co musisz się przygotować przed przyjazdem instalatorów.

Jak dobrać klimatyzację i odpowiednia moc chłodzącą – pomoże to w wyborze mocy klimatyzacji, dodatkowo na naszej stronie posiadamy pomocne opcje filtrowania po obsługiwanej powierzchni, ale także i mocy klimatyzatora.