W jaki sposób wyliczyć zapotrzebowanie na moc chłodzącą?

Poniżej chcemy przybliżyć wiedzę z zakresu doboru odpowiedniej mocy urządzenia do naszych pomieszczeń. Podstawowymi parametrami będzie powierzchnia oraz kubatura, ponieważ to one mają wpływ na zapotrzebowanie mocy chłodzenia.

To jak policzyć potrzebną moc?

Najprostszy i najszybszy sposób to przyjęcie prostego przelicznika:

10m2 = 1 kW mocy chłodzenia

Czyli?

Załóżmy, że chcemy policzyć nasze zapotrzebowanie przy użyciu parametru powierzchni, gdzie nasze pomieszczenia w domu czy mieszkaniu mają standardowo między 2,5m a 2,8m wysokości. Do tego obliczenia wykorzystamy prosty wzór:

Powierzchnia (m2)x100 = moc chłodnicza (W)

Na przykład:

25m2 x 100W = 2 500W

1 kW = 1 000W

2 500W : 1 000 = 2,5 kW

To obliczenie pozwala nam poznać oreientacyjną moc kklimatyzatora. W naszym przypadku jest to 2,5 kW, zatem w obszarach takiej mocy musimy poszukać naszego urządzenia. Na naszej stronie zrobisz to w prosty sposób za pomocą użytecznych filtrowań. Dla uproszczenia możesz też zastosować filtrowanie po obsługiwanej powierzchni pomieszczenia.

Wspomnieliśmy o dwóch parametrach doboru klimatyzatora, jeden już za nami, pozostaje kolejna metoda obliczeń, czyli na podstawie kubatury. Jest to dokładniejsza metoda zwłaszcza gdy nasze pomieszczenia mają inną niż standardowa wysokość. Zatem zobaczmy wzór:

kubatura (m3) x 40 = moc chłodnicza (W)

Na potrzeby przykładu przyjmijmy, że:

powierzchnia pomieszczenia to 34m2

wysokość pomieszczenia to 3m

Kubaturę wyliczymy w prosty sposób 34 x 3 = 102m3

Teraz podstawiamy do wzoru

102m3 x 40 = 4,08 kW

W takim przypadku klimatyzacja o mocy 5kW będzie dobrym wyborem, nie mniej jednak możemy pomyślec o mocy 3,6 kW w przypadku gdy pomieszczenie nie jest mocno nasłonecznione (np. od wschodu, północy) i nagrzewa się mniej od pozostałych. Urządzenie powinno dać sobię radę a zarazem będzie teńsze w zakupie. Biorąc ten czynnik pod uwagę, zasugerujmy również kilka pozostałych na które można zwrócić uwagę:
  • wspomniane wcześniej nasłonecznienie
  • powierzchnia przeszkleń ich ilości oraz wielkość
  • dodatkowe źródła ciepła w pomieszczeniu - tutaj szczególnie wyróżnić należy salon z aneksem kuchennym
  • Położenie pomieszczenia, wiadomo, że poddasze jest bardziej podatne na nagrzewanie
Powyższe elementy mogą wpłynąć na sytuację w której dwie jedakowe kubatury mogą mieć zapotrzebowanie na różnej mocy urządzenia.

W dużym uproszczeniu, lepiej zawyżyć moc urządzenia niż mocno zaniżyć, zwłaszcza jeżeli dotyczy ona pomieszczeń na poddaszu i salonów z aneksami kuchennymi.

Jak widzisz nie ma w tym dużej filozofii czy skomplikowanych wzorów :) jesteśmy przekonani, że jesteś już gotowa / gotowy do wyboru sojej klimatyzacji, zwłaszcza jeżeli odwiedziliście nasz artykuł o montażu klimatyzacji, jeżeli nie to zachęcamy do lektury.


Co może jeszcze przydać się przed wyborem wymarzonego klimatyzatora? Nasz poniższy artykuł:

Jakie są funkcje klimatyzacji - warto poczytać, ale nie jest to niezbędne ponieważ każdy produkt na naszej stronie posiada szczegółowe opisy nie tylko parametrów, ale właśnie funkcji i ich działania, tak też wybierając model oraz jego moc bez najmniejszego problemu zapoznamy się z możliwościami i użytecznościami danego urządzenia. Decyzja w Twoich rękach